Sapanca Tatiline Nereden ve Nasıl Gidebilirsiniz?


Sapanca; Sakarya’nın ilçelerinden bir tanesidir. Sapanca’nın çevresinde Pamukova, Geyve, Arifiye ve Serdivan yer almaktadır. Sapanca; Kocaeli’nin Kartepe ilçesi ile de komşudur. Türkiye’nin en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Sapanca Gölü burada yer almaktadır.


Sapanca’ya Nasıl Gidilir?

Sapanca ilçesi; karayolu açısından oldukça zengin bir ilçedir. Türkiye’nin hemen her noktasından Sapanca’ya kara yolu ile ulaşım sağlamak mümkündür. Sapanca’ya hava yolu ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; Sapanca’ya en yakın konumda bulunan DHMİ Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’ndan aktarma yapmalıdır.

Sapanca’ya demiryolu ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler ise; ancak İstanbul’dan direkt olarak Sapanca İstasyonu’na ulaşım gerçekleştirebilir. Türkiye’nin diğer şehirlerinden Sapanca’ya direkt olarak tren seferi bulmak neredeyse imkansızdır.


Sapanca’ya Havayolu ile Ulaşım

Bulundukları mevkiden yola çıkarak Sapanca ilçe merkezine havayolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; Sapanca’ya en yakın konumda, Kocaeli’nde, yer alan DHMİ Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’nı kullanmalıdır. Kocaeli’nde iniş yapan tatilciler; buradan özel araçlar ya da taksiler aracılığı ile Sapanca ilçe merkezine kolayca ulaşım gerçekleştirebilir.


Sapanca’ya Otobüs ile Ulaşım

Sapanca ilçesine şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen tatilciler; Sapanca ilçe merkezine yaklaşık olarak 2 km uzaklıkta yer alan Sapanca Otogarı’nı kullanmalıdır. Sapanca Otogarı’na Türkiye’nin hemen her noktasından otobüsler ile ulaşım gerçekleştirmek mümkündür.


Sapanca’ya Özel Araç ile Ulaşım

Sapanca, karayolları açısından oldukça geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Sapanca ilçe merkezine özel araçlar aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; E80, D150, D650, D100, D020, 0-4, 0-5 ve 0-7 kara yollarını kullanabilir.


Sapanca’ya Tren ile Ulaşım

Türkiye’nin her noktasından Sapanca ilçe merkezine demiryolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek mümkün değildir. Bunun sebebi; Sapanca Tren İstasyonu’nun trafik hattıdır. Ancak ziyaretçiler; Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı ile Sapanca Tren İstasyonu arasından sık sık bilet bulabilir. Sapanca Tren İstasyonu’nda iniş yapan yolcular; buradan taksi, özel araçlar ya da toplu taşıma araçları aracılığı ile ilçe merkezine kolayca ulaşabilir.


Sakarya’dan Sapanca’ya Nasıl Gidilir?

Sakarya il merkezinden, Sapanca ilçe merkezine ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; şehir merkezinden ya da şehrin herhangi bir noktasından geçen belediye otobüsleri ile 2,60 TL karşılığında kolayca ulaşım gerçekleştirebilir. Öte yandan tatilciler; taksileri ya da özel araçlarını kullanarak da Sapanca ilçe merkezine kolayca ulaşım sağlayabilir. Bu yolculuk ortalama olarak 30 dk sürmektedir. Anadolu Otoyolu, 0-4 ve E-80 yolları kullanılabilir.


İstanbul’dan Sapanca’ya Ulaşım

İstanbul şehir merkezinden yola çıkıp Sapanca ilçe merkezine havayolu ile direkt ulaşım gerçekleştirmek mümkün değildir. Tatilciler onun yerine karayolunu ya da demir yolunu tercih edebilir.

İstanbul’dan yola çıkarak Sapanca ilçe merkezine şehirlerarası otobüs aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; İstanbul’da bulunan Esenler Otogarı’ndan, Sapanca ilçe merkezine oldukça yakın konumda bulunan Sapanca Otogarı’na ulaşım gerçekleştirmelidir. Bu yolculuk aşağı yukarı 2 saat 30 dk sürmektedir. Bilet fiyatları ise ortalama olarak 60 TL’dir.

İstanbul şehir merkezinden, Sapanca ilçe merkezine özel araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; 0-4, Kuzey Marmara Otoyolu, 0-7, D100, E80 ve Anadolu Otoyolu üzerinden kolayca ulaşım gerçekleştirebilir. Bu yolculuklar ortalama olarak 2 saat sürmektedir.

İstanbul ilinden, Sapanca ilçe merkezine demiryolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; İstanbul’da yer alan Pendik Yüksek Hızlı Tren Garı’ndan yola çıkıp, Sapanca ilçe merkezine ortalama olarak 2 km uzaklıkta yer alan Sapanca Tren İstasyonu’na ulaşım gerçekleştirmelidir. Bu yolculuk aşağı yukarı 1 saat 15 dk sürmektedir. İstanbul ile Sapanca arasında gerçekleştirilen bu tren yolculuklarının bilet fiyatları ise ortalama olarak 25 TL’dir.


Ankara’dan Sapanca’ya Ulaşım

Ankara şehir merkezinden, Sapanca ilçe merkezine havayolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan, İstanbul’da bulunan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım gerçekleştirmelidir. Bunun sebebi; Sakarya’da havalimanı bulunmaması ve Sapanca’ya en yakın konumda bulunan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı’na Ankara’dan direkt uçuş seferi yapılmamasıdır. Ankara ile İstanbul arasındaki yolculuklar ortalama olarak 1 saat sürmektedir ve bilet fiyatları ortalama olarak 150 TL’dir.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan iniş yapan yolcular; havalimanından kalkan servisler aracılığı ile aşağı yukarı 1 saat 30 dk içerisinde, 40 TL karşılığında önce Sakarya il merkezine gidebilir. İl merkezinden inen yolcular; buradan belediye otobüsleri aracılığı ile Sapanca ilçe merkezine ulaşım sağlayabilir.

Ankara şehir merkezinden yola çıkarak Sapanca ilçe merkezine özel araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; Anadolu Otoyolu, 0-4, D140 ve E80 yolları üzerinden kolayca ulaşım gerçekleştirebilir. Bu yolculuklar ortalama olarak 4 saat sürmektedir.

Ankara ilinden yol çıkarak Sapanca ilçe merkezine şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; Ankara (Aşti) Otogarı’ndan yola çıkmalıdır. Ankara’dan Sapanca’ya direkt olarak otobüs seferi bulunmadığından; önce Sakarya Otogarı’na ulaşım gerçekleştirmelidir. Sakarya’ya ulaşanlar buradan otobüsler yardımı ile Sapanca’ya kolayca ulaşım sağlayabilir. Ankara ile Sakarya arasında gerçekleştirilen otobüs yolculukları ortalama olarak 5 saat sürmektedir ve otobüs biletlerinin fiyatları ise ortalama olarak 70 TL’dir.

Ankara şehir merkezinden, Sapanca ilçe merkezine tren yolculuğu ile ulaşım gerçekleştirmek mümkün değildir.


İzmir’den Sapanca’ya Ulaşım

İzmir şehir merkezinden Sapanca ilçe merkezine havayolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım gerçekleştirmelidir. Bu yolculuk yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir ve bilet fiyatları ise ortalama olarak 150 TL’dir. İstanbul’da inen yolcular; burada bulunan servisler aracılığı ile 1 saat 30 dakikada, 40 TL karşılığında Sakarya şehir merkezine ulaşabilir. Sakarya il merkezinden belediye otobüsleri ile Sapanca ilçe merkezine ulaşım sağlamak mümkündür.

İzmir şehir merkezinden yola çıkarak Sapanca ilçe merkezine özel araçları aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; 0-5 karayolu üzerinden kolayca ulaşım sağlayabilir. Bu yolculuklar ortalama olarak 4 saat sürmektedir.

İzmir şehir merkezinden yola çıkarak Sapanca ilçe merkezine şehirlerarası otobüsler aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek isteyen gezginler; İzmir Otogarı’ndan Sapanca Otogarı’na ulaşım gerçekleştirmelidir. Bu yolculuk ortalama olarak 7 saat sürmektedir. Bilet fiyatları ise aşağı yukarı 100 TL’dir. Sapanca Otogarı’na ulaşım sağlayan gezginler; buradan otobüs, taksi ya da özel araçlar aracılığı ile kolayca merkeze ulaşabilir.

İzmir şehir merkezinden Sapanca ilçe merkezine demiryolu aracılığı ile ulaşım gerçekleştirmek pek mümkün değildir.

Sapanca Otelleri arasından seçiminizi yaparak tercihinize ve ulaşım detaylarına göre konaklama yapacağınız otele karar verebilirsiniz.